O instrumentu
Saksofon je metalni instrument koji pripada skupini drvenih puhačkih instrumenata. Razlog tome je taj što je mehanika slična oboi i klarinetu, a glavni faktor za proizvodnju zvuka (pisak) je napravljen od drveta.
Saksofon se sastoji od nekoliko dijelova: usnik, pisak i ligatura, zatim lulica i samo tijelo glazbala. Na tijelu se drži s pomoću remena koji se stavlja oko vrata.
Postoji više vrsta saksofona, a oni koji se najčešće koriste su: sopran, alt, tenor i bariton saksofon. Svi saksofoni imaju isti prstomet.
Saksofon se može koristiti u bilo kojoj vrsti glazbe, a najčešće se koristi u jazz i klasičnoj glazbi. U današnje vrijeme saksofon često čujemo u pop i rock glazbi, a također ga možemo čuti i u narodnoj glazbi.
Kada se prvi put sretnete sa saksofonom najduže se radi na samom upoznavanju instrumenta, postavi usnica i disanju. Saksofon je instrument lijepog i toplog tona i velikih tehničkih mogućnosti. Dinamički raspon saksofona najširi je od svih puhačkih instrumenta. Ima tonske kvalitete vrlo bliske ljudskom glasu i sposoban je za širok raspon ekspresije, stoga nije ni čudo što se u povijesti jazz glazbe ističe kao solo instrument.
O programu
Polaznik će najprije upoznati alt saksofon. On se najčešće koristi i najlakši je za postavljanje temelja sviranja instrumenta.
Na samom početku polaznik mora savladati položaj usnika te pravilnu postavu usnih mišića (ambažura). Nakon toga polaznik radi na vježbama disanja i puhanja koje su ključne za lijep i kvalitetan zvuk instrumenta.
Nakon što polaznik savlada osnovne tehnike držanja i puhanja u instrument krećemo sa slaganjem instrumenta i učenjem prstometa lijeve i desne ruke.
Nakon što polaznik savlada prstomet krećemo u otkrivanje glazbene literature raznih žanrova i naprednijih tehničkih vježbi koje su bitne za napredovanje u ovom glazbenom smjeru.
Nakon stjecanja određenih vještina sviranja, polaznici su osposobljeni za sviranje po raznim događanjima kao što su koncerti, manifestacije, sviranje u bendovima ili komornim sastavima, snimanje u tonskim studijima, te mogu biti osposobljeni za davanje privatnih instrukcija i za rad u privatnim školama i udrugama.
Minimalna dob je 8 godina, a trajanje edukacije je na odabir svakog polaznika.
Uz glavni predmet saksofona, polaznici besplatno mogu polaziti teorijski program solfeggio (trening sluha).
Nakon svake završene godine polazniku se uručuje potvrda o završetku godine. Nakon što je polaznik stekao određenu vještinu za polaganje završnog ispita po kurikulumu, izlazi pred komisiju te mu se, ovisno o rangu položenosti, uručuje diploma.
Kategorije polaganja i diplome: saksofonist početnik, saksofonist s umijećem, saksofonist s naprednim umijećem i saksofonist virtuoz.