Klavijatura
Ukoliko želiš naučiti profesionalno svirati bilo koju vrstu klavijature, onda je za tebe ovaj program.
O instrumentu i programu
Klavijatura je elektronički instrument s klavirskim tipkama te postoji nekoliko vrsta različitih klavijatura, ali i različitih metoda sviranja.
Polaznici pri upisu odaberu metodu sviranja, a ukoliko su polaznici potpuni početnici, tad svakako sve kreće od tehnike sviranja klavira, nebitno za koju se metodu klavijatura odlučili.
Vrste klavijatura i metode sviranja:
Stage piano je klavijatura tipkama najsličnija pravom klaviru ili električnom pianinu, samo lako prenosiva i u lakšem obliku kako bi se koristila za nastupe, bilo solistički, za pratnju vokalu ili u glazbenom sastavu. Obično služi za sviranje zvukova klavira, hammonda ili sintetičkih zvukova te se ponajviše koristi kod akustičnih svirki u kafićima, restoranima, na ceremoniji vjenčanja i slično.
Metoda sviranja klaviristički uz ritmizaciju, basiranje te sviranje melodije i harmonije te su potrebne izvrsne vještine sviranja klavira i poznavanje teorije glazbe te harmonije.
Primjer instrumenta:
Workstation klavijatura (radna stanca) je vrsta klavijature koja pretežno služi za sviranje u bendu, odnosno glazbenom sastavu gdje je klavijaturist zadužen za sviranje harmonijske pratnje (strings ili pad podloga), glavne solo dionice raznim zvukovima poput truba, violina, syntha, tambura, harmonika i slično.
Metoda sviranja je klavijaturistički što podrazumijeva dobru slušnu vještinu te teorijsko znanje radi preciznog prepoznavanja detalja u pjesmama.
Primjer instrumenta:
Aranžer klavijatura je vrsta klavijatura koja najviše služi za solo sviranje, odnosno mnogi ju smatraju zamjenom kompletnog glazbenog sastava jer se na njoj vrlo kvalitetno mogu složiti setovi bubnjeva, odnosno ritam, ali i ritamska prtanja basa i gitare lijevom rukom, dok bi desna svirala glavnu melodiju. Osim što se koristi na solo svirkama, često se koristi i u manjim sastavima uz harmoniku ili neki drugi akustični lead instrument. Obično se svira na manifestacijama poput rođendana, klubova, kafića i drugim zabavama.
Ova metoda sviranja naziva se aranžersko sviranje te je potrebna vrlo jaka vještina poznavanja harmonije, soliranja te znanje za programiranja samih setova, ali i spretnost kod brze promjene određenog ritma.
Primjer klavijature:
Bas – kontra metoda je sviranja klavijature gdje klavijaturist potpuno samostalno svira lijevom rukom dionicu bas gitare dok desnom rukom svira dionicu gitare, odnosno kontru pri tome mijenjajući razne boje basa ili kontre prilagođavajući karakteru pjesme. Ova metoda prilično je popularna u području narodne glazbe te se sve više koristi u glazbenim sastavima, ali i manjim sastavima uz harmoniku i druge tražene instrumente u narodnoj glazbi.
Vještine potrebne za ovu metodu sviranja su izvrsno poznavanje harmonije, odnosno bas dionice te akorada za dionicu gitare, ali i spretnost kod sviranja ritma jer je klavijaturist u ovom slučaju potpuna zamjena ritam sekciji.
Ova metoda sviranja može se svirati na aranžerskoj ili workstation klavijaturi.